Kim tak naprawdę jest dietetyk?

Kim tak naprawdę jest dietetyk?
Zawód dietetyka głównie kojarzy nam się z osobą, do której udajemy się wówczas kiedy chcemy schudnąć i trwale utrzymać efekty po ich osiągnięciu. Jest to poniekąd prawda, ponieważ „dobry” dietetyk pomoże nam prawidłowo przeprowadzić proces redukcji tkanki tłuszczowej, ograniczając skutki uboczne procesu odchudzania np. niedobory żywieniowe lub tak zwany efekt jo-jo.

Jednak w dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć znaczenie dietetyka na wielu innych szczeblach niż postrzeganie go głównie jako „specjalistę od odchudzania”.

CZYM TAK NAPRAWDĘ ZAJMUJE SIĘ DIETETYK I KIEDY MOŻE PRZYDAĆ SIĘ JEGO WSPARCIE?

Poniżej przedstawiamy kilka problemów, do których rozwiązania może przydać się wsparcie dietetyczne, odpowiednia suplementacja oraz zmiany w szeroko rozumianym stylu życia.

 • Płodność
  W dzisiejszych czasach mamy już 100% pewności, że odpowiedni sposób odżywiania może mieć wpływ na płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Może być to spowodowane wszelkimi niedoborami występującymi w diecie jak i zaburzeniami hormonalnymi (na które zresztą niedobory żywieniowe mają pośredni lub bezpośredni wpływ). Bardzo często zwraca się uwagę na czynniki psychologiczne w przypadku zaburzeń płodności i odgrywają one olbrzymią rolę, jednak przy czynnikach psychologicznych czynniki dietetyczne są również istotne. A więc jeśli dotyczą nas podobne problemy należałoby się przyjrzeć głębiej aspektom dietetycznym, a mogą się one okazać strzałem w 10!
 • Choroby autoimmunologiczne
  Na przestrzeni lat obserwuje się wzrost zapadalności na choroby z autoagresji, czyli jednostki chorobowe, w których to układ odpornościowy błędnie rozpoznaje tkanki własnego organizmu i prowadzi do ich degradacji. Z chorób autoimmunologicznych możemy wyróżnić np. cukrzycę typu 1, Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedova, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakię itp.. Bardzo często w życiu osób dotkniętych tymi jednostkami chorobowymi zmienia się to iż muszę one dodatkowo przyjmować dawkę odpowiednich leków w zależności od choroby. Jednak w przypadku chorób autoimmunologicznych duże znaczenie ma odpowiednio dobrana DIETOTERAPIA! Stosując odpowiedni model żywieniowy możemy doprowadzić do remisji danej jednostki chorobowej lub zmniejszyć dawki przyjmowanych leków (po konsultacji z lekarzem!). W tym miejscu należy mieć też na uwadze, że choroby z autoagresji lubią „chodzić” parami i osoby chorujące np. na cukrzycę typu 1 mają zwiększone ryzyko zachorowania np. na celiakię lub chorobę Hashimoto! Jak widać aspekt dietetyczny będzie miał również swoje odzwierciedlenie w przypadku tego rodzaju chorób.
 • Choroby tarczycy
  Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność, nadczynność czy choroba Hashimoto i Gravesa-Basedova są to jednostki chorobowe, które dotykają jeden z najistotniejszych gruczołów (tarczycę), odpowiadający za tempo metabolizmu naszego organizmu. Dietoterapia w chorobach tarczycy powinna być nieodzownym elementem w powrocie do zdrowia. Problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu bardzo często mają podłoże dietetyczne (nadwaga, otyłość, niedobory żywieniowe itp.). Pacjenci z tymi jednostkami chorobowymi powinni zwrócić baczną uwagę na grupy spożywanych produktów, ponieważ część z nich może nasilać procesy chorobowe, a część z nich wspomagać leczenie. Dlatego profesjonalne wsparcie dietetyka specjalizującego się w dietoterapii chorób tarczycy jest istotnym aspektem wspomagającym leczenie chorób tego gruczołu.
 • Nierównowaga hormonalna
  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy to co jemy może w jakimś stopniu wpływać na nasz układ hormonalny? Otóż ilość dostarczanych składników z pożywieniem (cholesterol, białko, witaminy, minerały itp.) warunkuje to jak będzie pracował nasz układ hormonalny. Do prawidłowego wytwarzania hormonów steroidowych takich jak estrogen i testosteron niezbędna jest odpowiednia ilość cholesterolu w diecie, z którego wyżej wymienione hormony są produkowane. Cholesterol jest również niezbędny w procesie wytwarzania witaminy D, która również jest hormonem (tzw. kalcytriol). Odpowiednia podaż i jakość białka szczególnie w okresie dojrzewania również będzie miała istotny wpływ na układ hormonalny dziecka i jego prawidłowy rozwój – zauważyć to można szczególnie u dzieci, które cierpią na anoreksję, gdzie proces dojrzewania i wzrostu organizmu znacznie spowalnia, a jest to spowodowane jego niedożywieniem. Chcąc uniknąć problemów o podłożu hormonalnym, musimy zwrócić szczególną uwagę w naszej diecie na składniki niezbędne do prawidłowej pracy układu hormonalnego.
 • Problemy przewodu pokarmowego
  Refluks, SIBO, zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskieg-Crohna czy rak jelita grubego – to jednostki chorobowe, które wymagają prawidłowej interwencji żywieniowej, ponieważ lekceważenie jej znaczenia może w wielu przypadkach prowadzić do nieodwracalnych zmian zdrowotnych. W wielu przypadkach już w pierwszym miesiącu zastosowanie odpowiednich rozwiązań żywieniowych pozwala na zwiększenie komfortu życia u osób borykających się z dolegliwościami przewodu pokarmowego tj. bóle brzucha, zgaga, refluks, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy czy uczucie pełności po posiłku.
 • Nadwaga i otyłość
  Jak już zostało wspomniane – dietetyk kojarzony bardzo często jest głównie jako „specjalista od odchudzania” i nie jest to błędne określenie, ponieważ jest to specjalista, do którego powinniśmy się udać chcąc przeprowadzić prawidłową redukcję masy ciała. Jest to bardzo istotne, ponieważ często w dzisiejszych czasach stosowane są przeróżne programy, które mają pomóc schudnąć w bardzo szybkim czasie. W wielu przypadkach efekty spadku masy ciała są spektakularne, jednak odbywa się to kosztem zdrowia pacjenta. Podejmowane restrykcje żywieniowe prowadzą do niedoborów makro i mikroelementów (białko, tłuszcze, witaminy i minerały) co w dłuższej perspektywie czasu może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne (np. spowolniony metabolizm, zmniejszenie masy mięśniowej, wypadanie włosów czy pogorszenie stanu cery, a nie jednokrotnie również choroby). Częstym zjawiskiem też jest powszechnie występujący efekt jo-jo, który potwierdza, że na którymś etapie redukcji został popełniony błąd. Od wykwalifikowanego dietetyka otrzymamy narzędzia, które pozwolą nam cały ten proces przeprowadzić bez skutków ubocznych, nie prowadząc do niedoborów żywieniowych oraz uniknąć efektu jo-jo i utrzymać uzyskane efekty.
 • Choroby skóry (trądzik, egzema, łojotokowe zapalenie skóry itp.)
  Któż z nas nigdy nie borykał się z jakimiś zmianami skórnymi (szczególnie w okresie dojrzewania). Na wstępie do tego podpunktu warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany skórne w postaci wyprysków, krost czy zaczerwień będą m.in. skutkiem złego odżywienia organizmu. Bez odpowiednio zbilansowanego planu żywieniowego stosowanie różnego rodzaju kosmetyków, które rzekomo mają poprawić stan naszej cery, nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów – pięknej cery. Odpowiednie odżywianie, w przypadku problemów skórnych powinno iść w parze z prawidłową pielęgnacją skóry, gdyż nie można walczyć jedynie z objawami!

 

Jak widać zawód dietetyka nie jest taki nudny jakby się mogło wydawać 😊

Ilość chorób, w których dietoterapia przynosi wymierne efekty jest naprawdę duża, a powyżej wymieniliśmy jedynie kilka z nich. Coraz więcej badań naukowych potwierdza jak poszczególne wybory żywieniowe odzwierciedlają stan naszego zdrowia i dlatego nie powinniśmy pozostawać obojętni w tym zakresie!

Na dzień dzisiejszy Polsce zawód dietetyka nie jest uregulowany prawnie (choć miejmy nadzieje, że niedługo się już to zmieni) i tytułem tym mogą się mianować zarówno osoby, które ukończyły kurs jak i te, które ukończyły studia wyższe na uczelniach medycznych. Dlatego wybierając poradnię/specjalistę, do którego planujemy się wybrać, sprawdźmy jego kwalifikacje!

Pracując na co dzień z pacjentami, mamy możliwość obserwować, jak dużą rolę odgrywa indywidualnie dobrany model żywieniowy. Zachęcamy do współpracy z naszymi dietetykami!